מהי בדיקת דם לבלוטת התריס וכמה ניתן להסתמך עליה?

מהי בדיקת דם לבלוטת התריס ? וכמה ניתן להסתמך עליה

מתי עשית לאחרונה בדיקת דם לבלוטת התריס? האם תוצאות הבדיקה יצאו נורמליות? אנחנו לא מסתפקים בתוצאות "תקינות ונורמליות" אלא שואפים לתוצאות אופטימליות, לא רק בבדיקות הדם אלא גם בתפקוד הכללי.

בדיקת הורמון מגרה בלוטת התריס- TSH:

ההורמון TSH  (Thyroid stimulating hormone) מיוצר ומופרש מהמוח ע"י בלוטת ההיפופיזה ותפקידו לאותת לבלוטת התריס שהיא צריכה להפריש עוד הורמונים T3 ו- T4.

במצב של בריאות ותפקוד תקינים הפרשת הורמון ה TSH מתרחשת כאשר רמת ההורמונים של בלוטת התריס (T3, T4) נמוכה מדי בדם. מאחר וכמות פחותה של הורמונים פוגעת בתפקוד התקין, הגוף מאתר את הירידה ובתגובה מגביר את הפרשת ההורמון TSH.

זו הבדיקה הזולה ביותר ולכן גם השכיחה ביותר.

מה בודקים בבדיקה?

בודקים את התפקוד של בלוטת ההיפופיזה ושל בלוטת התריס. רופא המשפחה עשוי להמליץ עליה אם הוא חושד בחוסר איזון של בלוטת התריס המתבטאת בעייפות, עודף משקל, נשירת שיער, מצבי רוח משתנים, דיכאון ועוד. הרופא עשוי להמליץ על הבדיקה, גם כאשר יש צורך לבחון את יעילות הטיפול בהורמון חלופי שנקרא אלטרוקסין.

מהם ערכי הנורמה?

0.5 עד 5.5  mcu\ml

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?

מחסור כרוני של הורמני T3 ו-T4 גורם להפרשות גבוהה של TSH וזוהי למעשה האינדיקציה העיקרית לתת פעילות של בלוטת התריס.

את תוצאות הבדיקה יש להעריך על סמך בדיקות נוספות, למשל: ערכי TSH גבוהים מהנורמה כאשר ערכי ה- T3 וה- T4 תקינים מעידים על מצב שנקרא תת-פעילות תת קלינית של בלוטת המגן (כלומר מצב התחלתי של תת פעילות). ערכי TSH גבוהים מהנורמה בצירוף ערכים נמוכים של T3 ו- T4 מעידים על תת-פעילות של בלוטת המגן (היפותירואידיזם).

מהי המשמעות של ערכים נמוכים מהנורמה?

גם כאן, ערכי TSH נמוכים מהנורמה כאשר ערכי ה- T3 וה- T4 תקינים, מעידים על מצב שנקרא יתר-פעילות תת קלינית של בלוטת המגן (כלומר מצב התחלתי של יתר פעילות). וערכי TSH הנמוכים מהנורמה בצירוף T3 ו- T4 גבוהים מצביעים על פעילות יתר של בלוטת המגן (היפרתירואידיזם) או על דיכוי של הבלוטה בגלל נטילת ההורמון אלטרוקסין בכדורים.

בדיקת הורמון טירוקסין- (T4) טרי יודוטירונין (T3):

T4 הינו הורמון שמורכב מארבע מולקולות של יוד, הוא הורמון לא פעיל והוא מיוצר כשלב ביניים שאמור להפוך ל- T3 שהוא ההורמון הפעיל. ההורמון T4 מיוצר על ידי בלוטת התריס בהשפעת ההורמון TSH. כשהגוף זקוק לאנרגיה, הוא מסיר אטום יוד אחד מההורמון T4 והופך אותו ל- T3 שהוא ההורמון הפעיל.

מהם ערכי הנורמה?

T4 – 4.5-12.5 µg/dL

T3 – 80-200 ng/dL

מהי המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה?

ערכים נמוכים מהנורמה מצביעים על תת-פעילות של בלוטת התריס.

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?

ערכים שגבוהים מהנורמה מצביעים על יתר-פעילות של בלוטת התריס.

בדיקת הורמונים חופשיים (פעילים):

רוב הורמוני בלוטת התריס נמצאים במצב שבו הם קשורים לחלבון אשר מונע מהם להיכנס לתאים. על מנת להשפיע על התאים עליהם להתנתק מהחלבון ולהיות חופשיים. הורמני T4 חופשיים נקראים הורמוני FT4 והורמני T3 חופשיים נקראים הורמוני FT3

מהם ערכי הנורמה?

FT4 – 10-20 pmol/L

FT3 – 3.5-6.5 pmol/L

מהי המשמעות של ערכים שנמוכים מהנורמה?

ערכים שנמוכים מהנורמה מצביעים על תת-פעילות של בלוטת התריס.

מהי המשמעות של ערכים שגבוהים מהנורמה?

ערכים שגבוהים מהנורמה מצביעים על יתר-פעילות של בלוטת התריס.

בדיקת aTPO

TPO הינו הורמון שמעורב ביצור הורמון התירואיד. לעיתים הגוף מייצר נוגדים שפוגעים בפעילות של הורמון זה. בדיקת aTPO זוהי בדיקה של רמת הנוגדים בדם (Thyroid peroxidase antibody). רמה גבוה מעידה על פעילות אוטואימונית, מה שקרוי – מחלת האשימוטו.

מהם ערכי הנורמה?

מתחת 35 IU/mL

אם הבדיקות שלי תקינות, זה אומר שהכל בסדר?

לא בהכרח. אנחנו מטפלים בחולים רבים שמעידים על כך שבמשך שנים בדיקות הדם יצאו תקינות ובכל זאת, כל התקופה הזו, הם סבלו מסימפטומים של בלוטת התריס שבהדרגה הלכו והחמירו. כלומר, יכולה להיות בעיה התחלתית ואיתות ראשוני שמשהו לא תקין למרות שבדיקות הדם נראות בסדר. זהו למעשה הזמן האידיאלי להתחיל לטפל.

מה אנו מציעים?

אצלנו במרכז לאיזון בלוטת התריס המטרה היא אבחון מוקדם של חוסר איזון בבלוטת התריס ובמקרים שהמחלה כבר התקדמה – טיפול בבעיה והחזרת האיזון לגוף על ידי התאמת טיפול אישי (גוף-נפש) בעזרת תכשירים טבעיים שמחזקים את בלוטת התריס ומחזירים אותה לתפקוד אופטימלי ועצמאי.

 כתב ויתור- התכנים המופיעים באתר נועדו לצורך מתן אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם רופא או הומאופת קלאסי באופן אישי. 

Comments are closed.