בלוטת התריס והשמנת יתר

סובלת מעייפות או השמנה? ייתכן שזה בגלל בלוטת התריס

יכולות להיות הרבה סיבות לעלייה במשקל ועייפות אבל אם עלית במשקל ואת לא מצליחה לרדת, למרות שלא שינית את התזונה ואת אורח החיים שלך באופן משמעותי ייתכן בהחלט שהגורם לכך היא פעילות לא תקינה של בלוטת התריס.

אחד הסימפטומים הנפוצים ביותר לתת תפקוד של בלוטת התריס הוא עלייה במשקל וקושי רב מאוד בהורדת משקל. למרות שזוהי בעיה נפוצה מאוד היא לא תמיד מאובחנת משום שתלונות החולה אופייניות לעיתים קרובות למחלות רבות אחרות וכתוצאה מכך הרבה נשים, וגם גברים, סובלים מתת פעילות של בלוטת התריס ואפילו לא יודעים מכך.

תת פעילות שאינה מאובחנת יכולה במשך השנים להביא לעלייה קיצונית במשקל, לעיתים עד לכדי עשרות ק״ג וכן לגרום לשלל בעיות בריאותיות אחרות.

מהי תת פעילות של בלוטת התריס?

בלוטת התריס, תירואיד, היא בלוטת הפרשה פנימית המייצרת שני הורמונים T3 ו-T4.

הורמונים אלו אחראים בין השאר על חילוף החומרים וצריכת האנרגיה של הגוף כך שבמצבים של תת פעילות בלוטת התריס מפרישה כמויות קטנות מהנדרש של הורמונים אלו, ובעקבות כך מואט קצב חילוף החומרים. ברוב המקרים בנוסף להשמנה אנו ניתקל בסימפטומים אחרים של תת פעילות של הבלוטה כגון: עייפות, נשירת שיער, רגישות לקור, דיכאון, עצירות, כאבי מפרקים והפרעות שינה.

העלייה במשקל יכולה להיות על פני תקופה ארוכה של מספר שנים אבל במצבים קיצוניים היא יכולה להגיע גם לעשרות ק״ג תוך חודשים ספורים. מה שמאפיין את העלייה במשקל עקב תת פעילות הוא שהמטופלת לא משנה כמעט את הדיאטה ועדיין עולה במשקל ולא מצליחה לרדת. ״אני אוכלת מה שאכלתי קודם, אז הייתי בסדר וכיום אני משמינה״ זה המשפט הקלאסי.

כיצד ניתן לדעת שבלוטת התריס נמצאת בתת פעילות?

במצבים של חשד לתת פעילות בלחלוטת התריס מומלץ לערוך בדיקת דם שבה מודדים את רמות ההורמון המגרה של בלוטת התריס  TSH,, ובנוסף את רמות הורמונים T3 ו-T4. רמות גבוהות של TSH או רמות נמוכות של תירוקסין יכולות להצביע על תת פעילות.

בנוסף לבדיקות הדם יש לבחון את הסימפטומים שמופיעים אצל המטופל וזאת מכיוון שבמקרים רבים בדיקות הדם תקינות לגמרי או באופן חלקי אך למעשה כבר מתחילה להתפתח בעיה של תת תפקוד בלוטת התריס.

בלוטת התריס השמנת יתר

מה גורם לתפקוד לקוי של הבלוטה?

האמת היא שלא תמיד ניתן לדעת. מה שיודעים הוא שנשים לוקות בתת פעילות של בלוטת התריס פי 3-4 מגברים. גם לידה מגבירה את הסיכון ללקות בבעיות של בלוטת התריס. לפעמים אגב הבעיה מתחילה דווקא ביתר פעילות של הבלוטה שמאופיינת בעיקר בהזעה, הרזייה ובעיות שינה ורק בשלב השני מגיעה תת פעילות של הבלוטה יחד עם עייפות והשמנה.

מהו הטיפול בהשמנה הנובעת מתת פעילות של בלוטת התריס?

ההבנה כי מה שעומד בשורש הבעיה הוא תפקוד לקוי של הבלוטה הוא השלב הראשון. לכן גם ברור למה דיאטות שונות או פעילות ספורטיבית מוגברת לא יכולות לפתור את הבעיה ויש להשיב את הבלוטה לתפקוד תקין על מנת לפתור את הבעיה מהשורש.

הטיפול ההורמונלי המוצע היום נותן מענה חלקי בלבד מכיוון שהוא לא מאזן את הבלוטה אלא עושה את העבודה במקומה. הבלוטה לא מייצרת מספיק הורמונים? אין בעיה, ניתן אותם לגוף באופן מלאכותי. הבעיה כמובן נשארת, הבלוטה נשארת בחוסר איזון אבל לפחות באופן מלאכותי הטיפול מצליח לייצר שיפור. טיפול הומאופתי לעומת זאת מחזק את האורגניזם כולו ונותן לו את היכולת להגביר את קצב ייצור ההורמונים כך שיווצר איזון טבעי ובלוטת התריס תחזור לתפקוד תקין.

לתאום פגישת ייעוץ