מצבי רוח ובלוטת התריס

מצבי רוח הקשורים לפעילות בלוטת התריס

כולנו שמענו על החיבור גוף-נפש ובלוטת התריס היא דוגמא מצוינת לכך. אי סדירות בפעילות של הבלוטה, בעיה פיזית בהגדרתה, מלווה לעיתים בשינויים רגשיים קיצוניים באופן שעלול לפגוע קשות באיכות החיים.

למה זה קורה ?

בלוטת התריס משפיעה על מספר רב של מערכות בגוף האדם, ברגע שהיא יוצאת מאיזון – הגוף כולו יוצא מאיזון מה שיכול להוליד מספר סימפטומים נפשיים.

דיכאון או נטייה למצבי רוח

כשהפעילות של הבלוטה יורדת גם חילוף החומרים יורד ואיתו גם המצב רוח יורד. אין כוח ואין חשק לעשות דברים שקודם נהנינו לעשות. מטופלות רבות מדווחות על ירידה בחדוות החיים, בחשק המיני ובהרגשה הכללית.

אצל חלק מהנשים תת הפעילות גורמת דווקא לעצבנות, כלפי הבעל, הילדים או בכלל, כלפי כל העולם. אין כוח ואין עצבים, כל משימה פשוטה דורשת המון כוחות והמטופלת פשוט מתרגזת מכל הפרעה של השיגרה,

חרדה ועצבנות

מאידך גיסא, כשהפעילות של בלוטת התריס גבוהה, יש האצה של כל המערכות בגוף, הלב עובד מהר, הגוף נכנס למצב סטרס שמדמה את אינסטיקט fight or flight של מצבי איום על הגוף. מצב זה מוליד חרדה, תחושה שמשהו עומד לקרות, סף הרגישות יורד, כל דבר קטן מעצבן וגורר תגובה לעיתים לא פרופורציונלית. יכולת הסינון של הגירויים קטנה והמטופלת נהיית עצבנית וחסרת סבלנות.

מצב של פעילות יתר גם יכול להוליד חרדות ופחדים. דברים פעוטים שבעבר לא היינו מקדישים להם יותר מרגע של מחשבה יכולים להיהפך למטרידים. הילד מאחר לחזור הביתה? יש מתח בעבודה? מצבים כאלה לפתע מולידים חרדות ודאגות לא פרופורציונליות, נושאים פעוטים נראים גדולים וחוסר האיזון ההורמונלי מלווה בחוסר איזון נפשי.

מצבי רוח ובלוטת התריס

חוסר שינה

זוהי אולי הבעיה הקשה ביותר. בלוטת התריס משפיעה גם על ויסות השינה וברגע שהשינה נפגעת – כל השלווה הרגשית מופרת. כיום ידוע שלשינה יש תפקיד נפשי מעבר לתפקיד הפיזי של מנוחת הגוף. זוהי מנוחה של הנפש, אגירה של כוחות והתכוננות ליום חדש. אם השינה קצרה מידי, מופרעת, לא איכותית אז בקימה אנחנו מרגישים מותשים, עייפים, פיזית וגם נפשית. תקופה ארוכה של שינה לא סדירה יכולה לגרום להשפעות פיזיות ורגשיות כמעט בכל רובד של המטופלת.

אז מה עושים?

מאזנים את בלוטת התריס בדרך טבעית ונכונה שלוקחת בחשבון את כל הסימפטומים – פיזיים ונפשיים כאחד – ומביאה לריפוי טבעי.

לתאום פגישת ייעוץ