הכל על בלוטת התריס

כל מה שרצית לדעת על בלוטת התריס

מהי בלוטת התריס? היכן היא ממוקמת בגוף? מה תפקידה? מה יכול להשתבש ומה הפתרון הטבעי שאנו מציעים?

ההערכה היא שכ- 2 מיליון אנשים בישראל סובלים מחוסר איזון בבלוטת התריס. כ- 60% מהם אינם מודעים לכך שהסימפטומים שלהם נובעים מבעיה תפקודית של בלוטת התריס. אלטרוקסין- התרופה הנפוצה ביותר לטיפול בתת פעילות וביתר פעילות של בלוטת התריס(ניתנת בד"כ לאחר מרקפיטיזול ויוד רדיו-אקטיבי) נמצאת במקום הרביעי באחוזי המכירות של חברות התרופות. מספר הסובלים מחוסר איזון של בלוטת התריס ומתופעות הלוואי של תרופות כגון אלטרוקסין ויוטירקס, גדל כל שנה!

מהי בלוטת התריס?

בלוטת התריס, נקראת גם בלוטת המגן, צורתה כצורת פרפר, גודלה נע בין 1.5 עד 6 ס"מ והיא שוקלת כ 18-60  גרם. הבלוטה היא בלוטה אנדוקרינית והיא מייצרת שני הורמונים המופרשים לדם.

היכן היא ממוקמת?

בלוטת התריס נמצאת בחלק הקדמי של הצוואר בעמדה ממש מתחת הגרוגרת שלך. הוא מורכב משתי אונות – האונה הימנית והאונה השמאלית, כל אחת מהן בגודל של חצי שזיף, ואת שתי האונות הללו מחבר גשר קטן של רקמת בלוטת תריס שנקרא isthmus. שתי האונות ממוקמות משני צדי קנה הנשימה שלך.

מה עושה בלוטת התריס שלי?

בלוטת התריס מייצרת שני הורמונים ומפרישה אותם לתוך זרם הדם. הורמון אחד נקרא תירוקסין; הורמון זה מכיל ארבעה אטומי יוד ולעתים קרובות נקרא T4. השני נקרא triiodothyronine, המכיל שלושה אטומים של יוד ונקרא לעתים קרובות T3. בתאים וברקמות של הגוף מתבצע תהליך המרה של T4 ל- T3. זהו ה-T3 אשר נגזר מ- T4 או מופרש כמו ישירות מבלוטת התריס אשר פעיל ביולוגית ומשפיע על הפעילות של התאים והרקמות.

מה עושים הורמוני בלוטת התריס?

ה- T4, או ליתר דיוק ה- T3 שנגזר ממנה או מופרש ישירות על ידי בלוטת התריס, משפיע על המטבוליזם של תאי הגוף. במילים אחרות, הוא מסדיר את המהירות שבה תאי הגוף עובדים. אם יותר מדי הורמוני בלוטת התריס מופרשים, תאי הגוף עובדים מהר יותר מהרגיל, מה שקרוי יתר פעילות של בלוטת התריס. אם אתה במצב של יתר פעילות בגלל הפרשה רבה מידי של הורמונים מבלוטת התריס, הפעילות המוגברת של תאי הגוף או איברים בגוף עלולה להוביל, למשל, להאצת קצב הלב או פעילות מוגברת של המעיים, מה שגורם לתנועות מעיים תכופות או אפילו שלשול.

מצד שני הפרשה מעטה מדי של הורמוני בלוטת התריס (מצב המכונה תת פעילות של בלוטת התריס), גורם לתאים ולאיברים של הגוף להאט. במצב כזה, קצב הלב, למשל, עשוי להיות איטי מהרגיל והמעיים עובדות בעצלתיים, מה שגורם לעצירות.

מה יכול להשתבש עם בלוטת התריס שלי?

הפרעות בלוטת תריס הן שכיחות מאוד ונוטות בעיקר להתרחש אצל נשים, אם כי כולם – גברים, בני נוער, ילדים ותינוקות יכולים להיות מושפעים. קיימות שתי בעיות נפוצות של בלוטת התריס:

תת פעילות של בלוטת התריס (היפותירואידיזם) – לא מספיק תירוקסין מופרש עבור הצרכים של הגוף.

יתר של בלוטת התריס (היפרתירואידיזם) – יותר מדי תירוקסין מופרש עבור הצרכים של הגוף.

תת פעילות של בלוטת התריס היא ההפרעה השכיחה ביותר.

מה הם התסמינים השכיחים ביותר של הפרעות בבלוטת תריס?

חוסר איזון בבלוטת התריס יכול להתבטא בשני דרכים עיקריות:

תת פעילות: עייפות, תחושת קור, עליה במשקל, ירידה בריכוז, דיכאון.

יתר פעילות: ירידה במשקל, חוסר סבילות לחום, חרדה, עצבנות, בעיות שינה.

אלו עוד בעיות קיימות בבלוטת התריס?

מחלת תירואיד עיניים – פעילות יתר של בלוטת התריס שנגרמת על ידי מחלת גרייבס דוחקת את העיניים החוצה, גורמת לרגישות לאור, בצקת של העפעפיים, דמעות ואדמומיות בעיניים.

קשריות בבלוטת התריס או נפיחויות – גושים אלה יכולים למנוע מבלוטת התריס לעבוד כראוי או סתם לגרום לאי נוחות.

סרטן בלוטת התריס – סרטן מאוד נדיר שברוב הגדול של המקרים הוא יחסית קל לטיפול.

הפרעה בבלוטת תריס בעקבות לידת תינוק. תופעה זו ידועה בשם thyroiditis שלאחר הלידה. זה בדרך כלל מצב זמני אך יכול לחזור אחרי כל לידה נוספת.

איך נשלטת הפעילות של בלוטת התריס?

קיים מנגנון המווסת בזהירות רבה את כמות T4 ו- T3 המופרשים על ידי בלוטת התריס כך שהגוף כולו יהיה מאוזן. המנגנון הוא מאוד דומה לזה אשר מסדיר את פעולת המזגן המרכזי. בבית יש תרמוסטט, למשל, בסלון, אשר מוגדר בטמפרטורה מסוימת ואשר מפעיל את המזגן. במקרה של בלוטת התריס התרמוסטט הוא בלוטה קטנה, בשם בלוטת יותרת המוח שנמצאת מתחת המוח ונקראת גם היפופיזה. בלוטת יותרת המוח חשה את רמת הורמוני בלוטת התריס בזרם הדם שלך, בדיוק כמו שהתרמוסטט בסלון שלך חש את הטמפרטורה. בנסיבות רגילות, אם רמת ההורמונים יורדת מתחת לנורמה, בלוטת יותרת המוח מגיבה על ידי הפרשת הורמון מגרה בלוטת התריס, המכונה גם TSH, הורמון זה מפעיל את בלוטת התריס לייצר יותר T4 ו- T3.

לעומת זאת, כאשר רמות הורמונים בדם עולים מעל נורמלי התרמוסטט חש זאת זה ומורה לבלות יותרת המוח להפסיק להפריש TSH וכך בלוטת התריס מפסיקה לעבוד כל כך קשה והפרשת T4 ו- T3 מצטמצמת.

מה גורם להפרעה בבלוטת התריס?

ישנם גורמים רבים של הפרעות בתפקוד בלוטת תריס. ברוב המקרים הגורם של מחלת בלוטת התריס הן מחלות אוטואימוניות – תהליך של הרס העצמי שבו המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את תאי בלוטת התריס כאילו היו תאים זרים. בתגובה בלוטת התריס הופכת לתת פעילה (היפותירואידיזם) או יתר פעילה (היפרתירואידיזם). אתה עשוי לגלות כי לבני משפחה אחרים שלך יש גם בבעיות בבלוטת תריס או מחלה אוטואימונית אחרת.

איך הפרעות בתפקוד בלוטת תריס מאובחנות?

הרופא שלך יוכל לקבל מושג טוב לגבי הפעילות של בלוטת התריס על ידי האזנה לסימפטומים שלך, בירור של פרטים נוספים ועל ידי בחינת הצוואר. ניתן גם לקחת בדיקת דם לצורך בדיקה של רמות ההורמונים המעורבים. בדרך זו אפשר לברר אם יותר מדי או מעט מדי T4 ו / או T3 מופרש, וכן ניתן למדוד את הפעילות של בלוטת יותרת המוח על ידי מדידת TSH. בדיקת דם אחת מספיקה בדרך כלל לאשר את האבחנה אבל לפעמים נדרשות בדיקות נוספות.

מהם ערכים תקינים של בלוטת התריס?

הנושא די שנוי במחלוקת. בעבר עיקר הדגש היה על הערכים של תירוקסין (T4) אולם כיום הדגש הוא על הבדיקה של ההורמון  TSH.

גם על ההגדרה מהם הערכים הנורמלים יש מחלוקות ואם להוסיף על הבלבול, תוצאות הבדיקה יכולות להיות שונות בכ 5-10 אחוז על אותה דגימת דם בין מעבדות שונות. בכל מקרה, על מנת לקבל מושג כללי, אלו הערכים שבדרך כלל מוגדרים נורמלים:

TSH     0.40-5.0

T4        4.60 – 12

T3        80-180

למה כדאי טיפול הומאופתי לבעיות של בלוטת התריס?

טיפול הומאופתי מאבחן ומרפא את שורש הבעיה. ובכך הוא מחזיר את בלוטת התריס לאיזון ותפקוד עצמאי שאינו תלוי בתרופות כימיות כגון אלטרוקסין ויוטירקס.

טיפולים אחרים בדרך כלל עוקפים את הבעיה במקום לפתור אותה מהשורש. למשל, במצבים של תת תפקוד מטופלים מקבלים את ההורמון תירוקסין אשר באופן מלאכותי מעלה את רמת התירוקסין בדם. זוהי שיטת טיפול שלמעשה עוקפת את הבעיה, במקום לתקן את בלוטת התריס- נותנים חומר(לדוגמא אלטרוקסין) שעושה את העבודה במקומה. זה קצת דומה לעשיית שיעורי בית במקום הילד שלך שמתקשה להכין אותם בעצמו. הציונים מן הסתם יהיו טובים מאוד אבל הילד לא ילמד. לא יתגבר על הקשיים בכוחות עצמו ולא יתפתח.

סוגי הטיפול ההומאופתי:

במרכז אנו מתמחים בטיפול לתת פעילות בלוטת התריס, יתר פעילות בלוטת התריס, מחלת השימוטו, עייפות ובלוטת התריס, השמנת יתר וכל בעיה אחרת הקשורה לבלוטת התריס.

יתרונות הטיפול ההומאופתי:

*בטוח- התרופות ההומאופתיות מאושרות ע"י משרד הבריאות הישראלי והאמריקאי, הן ניתנות לנשים בהריון, נשים מניקות ותינוקות, אינן מייצרות תופעות לוואי וניתן לשלב אותן במקביל לטיפול הקונבנציונלי. 

*טבעי- ריפוי עצמי וטבעי בעזרת תרופות הומאופתיות המופקות מחומרים טבעיים בלבד, הן אינן ממכרות ואינן יוצרות תלות. 

*יעיל-  לטיפול ההומאופתי אחוזי הצלחה גבוהים והשיפור נמשך לזמן ארוך, חודשים ושנים. 

*גירוי והפעלה של כוחות הריפוי לפתרון שורש הבעיה- הטיפול ההומאופתי מעודד ומחזק את הגוף להשתמש בכוחות הריפוי העצמיים שלו על מנת לרפא את שורש הבעיה. ובכך, להשיב את בלוטת התריס לתפקוד מאוזן ועצמאי שאינו תלוי בתרופות כימיות.

*טיפול הוליסטי לגוף ולנפש- התכשירים ההומאופתיים מותאמים באופן אישי. הטיפול מתייחס לכל המאפיינים בגוף ובנפש ומחזיר את בלוטת התריס לפעילות תקינה ועצמאית ע"י השבת האיזון של המצב הפיזי, הרגשי והמנטלי של המטופל.

*טיפול מונע- טיפול מוצלח בשלבים הראשונים של המחלה, מונע את החרפת המחלה ואת התלות בתרופות ובניתוחים. 

לתאום פגישת ייעוץ